Дециметар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Линијар со дециметар, сантиметар и милиметар за споредба.

Дециметар (симбол: дм или dm) е единица мерка за должина која изнесува 10 сантиметри или една десеттина од метар.

милиметар << сантиметар << дециметар << метар << километар