Висконсин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Висконсин
State of Wisconsin
Знаме на Висконсин Печат на Висконсин
Знаме Печат
Прекар(и): Badger State, America's Dairyland
Гесло: Forward (Напред)'
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA WI.svg
За сликава
Службен јазик Нема
Главен град Медисон
Најголем град Милвоки
Површина  23. место
 - Вкупно 169 790 км²
 - Широчина 420 км
 - Должина 500 км
 - % вода 17
 - Гео. ширина 42° 30′ N до 47° 05′ N
 - Гео. должина 86° 46′ W до 92° 53′ W
Население  20. место
 - Вкупно 5 556 506
 - Густина 38,13/км² (24. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Тимс Хил[1]
595 м
 - Најниска точка Езеро Мичиген[1]
77 м
Влез во сојузот  29 мај, 1848 (30)
Гувернер Скот Вокер (Р)
Сенатори Тами Болдвин (Д)
Рон Џонсон (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Централна: UTC-6/-5
Кратенки WI Wis. US-WI
Портал www.wisconsin.gov

Висконсин е американска сојузна држава. Се наоѓа во северниот дел од земјата. Главен град е Медисон, додека најголем е Милвоки.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. конс. 9 ноември.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош);Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 44.5° СГШ 89.5° ЗГД