Ново Мексико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Држава Ново Мексико
State of New Mexico
Estado de Nuevo México
[[Слика:|125п|border|Знаме на Држава Ново Мексико]] Печат на Држава Ново Мексико
Знаме Печат
Прекар(и): Land of Enchantment / Tierra del Encanto
Гесло: Crescit eundo
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA NM.svg
За сликава
Службен јазик Англиски, шпански
Главен град Санта Фе
Најголем град Албакерки
Површина  5. место
 - Вкупно 315 194 км²
 - Широчина 550 км
 - Должина 595 км
 - % вода 0,2
 - Гео. ширина 31° 20′ N до 37° N
 - Гео. должина 103° W до 109° 3′ W
Население  36. место
 - Вкупно 1 928 384
 - Густина 5,79/км² (45. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Врв Вилер[1]
4 011 м
 - Најниска точка Ред Блаф Резервоар[1]
866 м
Влез во сојузот  6 јануари, 1912 (47)
Гувернер Сузана Мартинез (Р)
Сенатори Пит Доменичи (Р)
Џеф Бингамен (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Планинска: UTC-7/-6
Кратенки NM US-NM
Портал www.newmexico.gov

Ново Мексико или Њу Мексико (англиски: New Mexico, шпански: Nuevo México) е сојузна држава во склоп на САД која се наоѓа во југозападниот дел од земјата. Главен град е Санта Фе, а најголем е Албакерки.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. конс. 6 ноември.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош);
Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 34° СГШ 106° ЗГД