Санта Фе (Ново Мексико)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Санта Фе
Santa Fe
Слики од центарот на градот
Слики од центарот на градот
Местоположба
Местоположба на Санта Фе
Локацијата на Санта Фе во округот Санта Фе
Часовен појас
- лето
UTC-7
UTC-6
Општи податоци
Име
- изворно
Санта Фе
  Santa Fe
Поштенски број 87500-87599
Повикувачки број 505
Официјална страница http://www.santafenm.gov
Управа
Географија
Површина
- копно
- вода
96.9 км²
96.7 km²
0.2 km²
Надморска височина 2,134 м
Население
Население 75,764 (2010)
Густина 744 ж/км²

Санта Фе (Изговарање на англиски јазик: /ˌsæntəˈfeɪ/) е главен и четврт по големина град во американската сојузна држава Њу Мексико како и е седиште на округот Њу Мексико. Санта Фе (што значи 'света верба') има 75.764 жители според пописот извршен во 2010 година. Кога градот се основал, неговото цело име било: "La Villa Real de la Santa Fé de San Francisco de Asís" ("Ројалниот град на светата верба во Свети Францис на Асиси").

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Википатување има туристички водич за Santa Fe.