Род Ајленд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Род Ајленд (официјално: Род Ајленд и Плантажите Провиденс) е сојузна држава на САД, сместена во североисточниот дел од земјата. Има излез на Атлантскиот океан. Таа е најмалата сојузна држава на САД по површина. Главен град е Провиденс.