Провиденс (Род Ајленд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Провиденс
Providence
Поглед кон центарот на градот
Поглед кон центарот на градот
Местоположба
Часовен појас
- лето
UTC-5
UTC-4
Општи податоци
Име
- изворно
Провиденс
  Providence
Повикувачки број 401
Официјална страница http://www.providenceri.com
Управа
Земја САД
Сојузна држава Род Ајленд
Округ Провиденс
Градоначалник Ејнџел Таверас
Географија
Површина
- копно
- вода
53.1 км²
47.9 km²
5.4 km²
Надморска височина 23 м
Население
Население 178,042 (2010)
Густина 3,841.7 ж/км²

Провиденс (англиски: Providence) е главниот град на американската сојузна држава Род Ајленд. Зафаќа површина од 53 км² од кои 47,9 км² копно и 5,4 км² вода. Според пописот извршен во 2010 година, во градот живееле 178.042 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјален веб портал на градот