Делавер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Делавер
State of Delaware
Знаме на Делавер [[Слика:|100п|Печат на Делавер]]
Знаме Печат
Прекар(и): The First State, The Small Wonder, Blue Hen State
Гесло: Liberty and Independence
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA DE.svg
За сликава
Службен јазик англиски
Главен град Довер
Најголем град Вилмингтон
Површина  49. место
 - Вкупно 6 452 км²
 - Широчина 48 км
 - Должина 154 км
 - % вода 21,5
 - Гео. ширина 38° 27′ N до 39° 50′ N
 - Гео. должина 75° 3′ W до 75° 47′ W
Население  45. место
 - Вкупно 885.122 (проц. 2009)[1]
783.600 (2000)
 - Густина 170,87/км² (6. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка близу Ебрајт Азимут[2]
136,5 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[3]
0 м
Влез во сојузот  7 декември, 1787 (1)
Гувернер Рут Ен Минер (Д)
Сенатори Џозеф Р. Бајден, Џр. (Д)
Томас Р. Карпер (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки DE Del. US-DE
Портал delaware.gov

Делавер, официјално Држава Делавер (англиски: Delaware или State of Delaware, англиски изговор: /ˈdɛləwɛər/  (Speaker Icon.svg слушни)), е една од педесетте сојузни држави на САД која се наоѓа во источниот дел на САД. Името на државата доаѓа од англискиот благородник и првиот колониски гувернер на Вирџинија Томас Вест, трет барон Де Ла Вер[4]

Делавер се наоѓа на североисточниот дел од полуостровот Делмарва и е втората најмала држава во САД по површина, веднаш по Роуд Ајленд. Според податоците од 2007 година, Делавер се наоѓа на 45. место во САД по население, но на шесто место според густина на население.[5] Делавер е поделен на три окрузи, Њу Касл, Кент и Сасекс. Њу Касл е индустриска зона, додека другите два се земјоделски зони. Државата е втора по број на научници и инженери, како процент од работната сила и бројот на патенти регистрирани на компании или личности на 1000 работници.[6] Историјата на економскиот и индустрискиот развој на државата е тесно поврзан со влијанието на семејството ду Понт, основачи и потомци на E. I. du Pont de Nemours and Company, една од најголемите хемиски компании во светот.[7]

Пред доаѓањето на Европејците на брегот на Делавер, областа била населена од неколку староседелски народи, меѓу кои најзначајни биле Ленапе (познати и како Делавери) на северот и Нантикок на југот.. На почетокот бил колонизиран од холандски трговци во 1631 година, близу денешниот град Луис.[8] Делавер е една од тринаесетте колонии кои учествувале во Американската Револуција и на 7 декември 1787 година станала првата држава која го ратифукувала уставот на САД, со што станала „Првата држава“, како што гласи нејзиниот прекар (The First State). Главен град на Делавер е Довер.


Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]
Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 39° СГШ 75.5° ЗГД