Оклахома

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Знаме на Оклахома, усвоено во ноември 2006 година.

Оклахома е сојузна држава од САД во јужниот дел од земјата. Главен град е Оклахома Сити. Се простира на 180 000 квадратни километри и е сместена северно од реката Ред Ривер. Низ Оклахома прв проаѓа шпанскиот истражувач Коронадо, по потрага по изгубениот Златен Град а под власт на САД ќе дојде со купувањето на Луизијана кој во 1803 е купен од Французите, со што е добиен отворен пристап до бреговите на Пацификот.

Демографија[уреди | уреди извор]

 
 
Најголеми градови во Оклахома
Извор (2020):[1]
Бр. Округ Нас.
Оклахома Сити
Оклахома Сити
Талса
Талса
1 Оклахома Сити Оклахома 681,054 Норман
Норман
Броукен Ароу
Броукен Ароу
2 Талса Талса 413,066
3 Норман Кливланд 128,026
4 Броукен Ароу Талса 113,540
5 Едмонд Оклахома 94,428
6 Лотон Команчи 90,381
7 Мур Кливланд 62,793
8 Мидвест Сити Оклахома 58,409
9 Инид Гарфилд 51,308
10 Стилвотер Пејн 48,394

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Oklahoma Population“. U.S. Census Bureau. Посетено на January 15, 2022.