Вирџинија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вирџинија
Commonwealth of Virginia
Знаме на Вирџинија [[Слика:|100п|Печат на Вирџинија]]
Знаме Печат
Прекар(и): Old Dominion, Mother of Presidents
Гесло: Sic semper tyrannis
Алабама Алјаска Аризона Арканзас Калифорнија Колорадо Конектикат Делавер Флорида Џорџија Хаваи Ајдахо Илиноис Индијана Ајова Канзас Кентаки Луизијана Мејн Мериленд Масачусетс Мичиген Минесота Мисисипи Монтана Мисури Небраска Невада Њу Хемпшир Њу Џерси Њу Мексико Њујорк Северна Каролина Северна Дакота Охајо Оклахома Орегон Пенсилванија Род Ајленд Јужна Каролина Јужна Дакота Тенеси Тексас Јута Вермонт Вирџинија Вашингтон Западна Вирџинија Висконсин ВајомингMap of USA VA.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Ричмонд
Најголем град Вирџинија Бич
Површина  35. место
 - Вкупно 110 785 км²
 - Широчина 320 км
 - Должина 690 км
 - % вода 7,4
 - Гео. ширина 36° 32′ N до 39° 28′ N
 - Гео. должина 75° 15′ W до 83° 41′ W
Население  12. место
 - Вкупно 7 078 515
 - Густина 69,03/км² (14. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Роџерс[1]
1 747 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  25 јуни, 1788 (10)
Гувернер Тим Каин (Д)
Сенатори Џон Ворнер (Р)
Џим Веб (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки VA US-VA
Портал www.virginia.gov

Вирџинија е сојузна држава во САД со главен град Ричмонд.

Белешки[уреди | уреди извор]Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 37.5° СГШ 79° ЗГД