Ричмонд (Вирџинија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричмонд
Richmond
Панорама на Ричмонд
Панорама на Ричмонд
Панорама на Ричмонд
Местоположба
Местоположба на Ричмонд
Местоположба на Ричмонд
Општи податоци
Име
- изворно
Ричмонд
  Richmond
Поштенски број 23173, 23218-23242, 23249-23250, 23255, 23260-23261, 23269, 23273-23274, 23276, 23278-23279, 23282, 23284-23286, 23288-23295, 23297-23298, 23221, 23225, 23226
Повикувачки број 804
Официјална страница http://www.richmondgov.com
Управа
Земја САД
Сојузна држава Вирџинија
Градоначалник Двајт Клинтон Џонс
Географија
Површина
- копно
- вода
162.0 км²
155.6 km2
6.4 km2
Население
Население 204.214 (2010)
Густина 1.239,8 ж/км²


Ричмонд (англиски: Richmond е главен град на американската сојузна држава Вирџинија. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 204,214 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population Finder - Richmond city, Virginia“. U.S. Census Bureau. 2008. Архивирано од изворникот на 2009-06-21. Посетено на 19 мај 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]