Њу Хемпшир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Њу Хемпшир
State of New Hampshire
Знаме на Њу Хемпшир Печат на Њу Хемпшир
Знаме Печат
Прекар(и): The Granite State (Гранитната држава)
Гесло: Live Free or Die (Живеј слободно или умри)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA NH.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Конкорд
Најголем град Манчестер
Површина  46. место
 - Вкупно 24 217 км²
 - Широчина 110 км
 - Должина 305 км
 - % вода 4,1
 - Гео. ширина 42° 42′ N до 45° 18′ N
 - Гео. должина 70° 36′ W до 72° 33′ W
Население  41. место
 - Вкупно 1 235 786
 - Густина 53,20/км² (20. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Вашингтон[1]
1 917 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  21 јуни, 1788 (9)
Гувернер Меги Хасан (Д)
Сенатори Џад Грег (Р)
Џон И. Сунуну (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки NH N.H. US-NH
Портал www.nh.gov

Њу Хемпшир е сојузна држава од САД. Сместена е во североисточниот дел на земјата. Главен град е Конкорд.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош); Unknown parameter |accessmonthday= ignored (помош);Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 44° СГШ 71.5° ЗГД