Вашингтон (сојузна држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вашингтон (држава))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вашингтон
State of Washington
Знаме на Вашингтон Печат на Вашингтон
Знаме Печат
Прекар(и): The Evergreen State
Гесло: Alki
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA WA.svg
За сликава
Главен град Олимпија
Најголем град Сиетл
Површина  18. место
 - Вкупно 184 827 км²
 - Широчина 400 км
 - Должина 580 км
 - % вода 6,6
 - Гео. ширина 45° 33′ N до 49° N
 - Гео. должина 116° 55′ W до 124° 46′ W
Население  14. место
 - Вкупно 5 894 121
 - Густина 34,2/км² (25. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Рејниер[1]
4 395 м
 - Најниска точка Тихи Океан[1]
0 м
Влез во сојузот  11 ноември, 1889 (42)
Гувернер Џеј Инсли (Д)
Сенатори Пети Мареј (Д)
Марија Кантвел (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Тихоокеанска: UTC-8/-7
Кратенки WA US-WA
Портал www.access.wa.gov

Вашингтон (англиски: Washington) е најсеверозападната сојузна држава од САД (после Алјаска). Примена е како држава во САД во 1889, а е наречена по првиот претседател на САД, Џорџ Вашингтон. Главен град е Олимпија, а најголем е Сиетл.

Други градови: Абердин.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 2005. Посетено на 3 ноември 2006.

Координати: 47.5° СГШ 120.5° ЗГД