Географска должина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Географска должина (или лонгитуда, озн. ламбда (λ)) — географска координата која најчесто се користи во картографијата и во глобалната навигација за мерењата исток-запад.

Поврзано[уреди | уреди извор]