Колорадо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колорадо
State of Colorado
Знаме на Колорадо Печат на Колорадо
Знаме Печат
Прекар(и): The Centennial State
Гесло: Nil sine numine
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA CO.svg
За сликава
Службен јазик англиски
Главен град Денвер
Најголем град Денвер
Површина  8. место
 - Вкупно 269 837 км²
 - Широчина 451 км
 - Должина 612 км
 - % вода 0,36
 - Гео. ширина 37°N до 41°N
 - Гео. должина 102°03'W до 109°03'W
Население  22. место
 - Вкупно 4 301 261
 - Густина 16,01/км² (37. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Елберт[1][2]
4401 м
 - Најниска точка Река Арикари[1]
1010 м
Влез во сојузот  1 август, 1876 (38)
Гувернер Бил Ритер (Д)
Сенатори Вејн Алард (Р)
Кен Салазар (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Планинска: UTC-7/-6
Кратенки CO Colo. US-CO
Портал www.colorado.gov

Колорадо е сојузна држава од САД. Се наоѓа во средишниот дел од земјата. Таа е планинска земја. Главен и најголем град е Денвер. На второ место е Колорадо Спрингс.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Elevations and Distances in the United States". U.S. Geological Survey. 29 април 2005. 
  2. "National Geodetic Survey data sheet KL0637 for Mount Elbert". National Geodetic Survey. Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 39° СГШ 105.5° ЗГД