Западна Вирџинија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западна Вирџинија
State of West Virginia
Знаме на Западна Вирџинија [[Слика:|100п|Печат на Западна Вирџинија]]
Знаме Печат
Прекар(и): Mountain State
Гесло: Montani semper liberi
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA WV.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Чарлстон
Најголем град Чарлстон
Површина  41. место
 - Вкупно 62 809 км²
 - Широчина 210 км
 - Должина 385 км
 - % вода 0,6
 - Гео. ширина 37° 12′ N до 40° 39′ N
 - Гео. должина 77° 43′ W до 82° 39′ W
Население  37. место
 - Вкупно 1 808 344
 - Густина 29/км² (27. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Спрус Ноб[1]
1 427 м
 - Најниска точка Река Потомак[1]
73 м
Влез во сојузот  20 јуни, 1863 (35)
Гувернер Џо Манчин (Д)
Сенатори Роберт С. Брд (Д)
Џеј Рокфелер (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки WV US-WV
Портал www.wv.gov

Западна Вирџинија е сојузна држава во регионот на Апалачките Планини на југот на САД. Се граничи со Вирџинија на југоисток, Кентаки на југозапад, Охајо на северозапад, Пенсилванија на североисток и Мериленд на исток. Западна Вирџинија е 41-ва најголема држава по површина и 37-ма по население од 50-те сојузни држави на САД. Главен и најголем град е Чарлстон.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош); Unknown parameter |accessmonthday= ignored (помош);Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 39° СГШ 80.5° ЗГД