Список на најголеми градови во САД

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на најголемите градови на американските држави по население. Главните градови се означени со закосени букви.

Држава Најголем град Втор најголем Трет најголем
Ајдахо Бојси Нампа Меридијан
Ајова Де Мојн Сидар Рапидс Дејвенпорт
Алабама Бирмингем Монтгомери Мобил
Алјаска Енкориџ Фербенкс Џуно
Аризона Финикс Таксон Меса
Арканзас Литл Рок Форт Смит Фајетвил
Вајоминг Шајен Каспер Ларами
Вашингтон Сиетл Споукен Такома
Вермонт Барлингтон Рутленд Јужен Барлингтон
Вирџинија Вирџинија Бич Норфолк Чесапик
Висконсин Милвоки Медисон Грин Беј
Делавер Вилмингтон Довер Њуарк
Западна Вирџинија Чарлстон Хантингтон Паркерсбург
Илиноис Чикаго Аурора Рокфорд
Индијана Индијанаполис Форт Вејн Евансвил
Јужна Дакота Сиукс Фолс Репид Сити Обердин
Јужна Каролина Колумбија Чарлстон Северен Чарлстон
Јута Солт Лејк Сити Прово Вест Воли Сити
Калифорнија Лос Анџелес Сан Диего Сан Хосе
Канзас Вичита Оверленд Парк Канзас Сити
Кентаки Луисвил Лексингтон Овенсборо
Колорадо Денвер Колорадо Спрингс Аурора
Конектикат Бриџпорт Њу Хевн Хартфорд
Луизијана Њу Орлеанс Батон Руж Шривпорт
Масачусетс Бостон Вустер Спрингфилд
Мејн Портланд Луистон Бангор
Мериленд Балтимор Колумбија Силвер Спринг
Минесота Минеаполис Сент Пол Рочестер
Мисисипи Џексон Галфпорт Билокси
Мисури Канзас Сити Сент Луис Спрингфилд
Мичиген Детроит Гранд Рапидс Ворен
Монтана Билингс Мисула Грејт Фолс
Небраска Омаха Линколн Белви
Невада Лас Вегас Хендерсон Рено
Њујорк Њујорк Сити Бафало Рочестер
Ново Мексико Албакерки Лас Крусес Санта Фе
Њу Хемпшир Манчестер Нашуа Конкорд
Њу Џерси Њуарк Џерси Сити Патер сон
Оклахома Оклахома Сити Талса Норман
Охајо Колумбус Кливленд Синсинати
Орегон Портланд Салем Јуџин
Пенсилванија Филаделфија Питсбург Алентаун
Род Ајленд Провиденс Ворик Кренстон
Северна Дакота Фарго Бизмарк Гранд Фо ркс
Северна Каролина Шарлот Рали Гринсбор о
Тексас Хјустон Сан Антонио Далас
Тенеси Мемфис Нешвил Ноксвил
Хаваи Хонолулу Хило Каилуа
Флорида Џексонвил Мајами Тампа
Џорџија Атланта Огаста Колумбус