Енкориџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
AЕнкориџ
Општина Енкориџ
Поглед кон градот
Поглед кон градот
Знаме на AЕнкориџ
Знаме
Амблем на AЕнкориџ
Амблем
Прекар(и): Градот на светлината и цвеќето
Гесло: Голем див живот
Локација во Алјаска
Локација во Алјаска
Координати: 61°13′ СГШ 149°54′ ЗГД / 
Држава  САД
Американска држава  Алјаска
Град Енкориџ
Населен 1914
Основан 23 ноември 1920
Управа
 • Градоначалник Ден Саливан
Површина
 • Градска 50.990 km2
 • Земјишна 44.150 km2
 • Вода 6.830 km2
 • Градска 2.040 km2
 • Метро 68,149 km2
Надм. вис. 31 m
Население (Попис 2010)
 • Градско 291.826
 • проц. од (2013) 300.950
 • Густина 661/km2
 • Градскo 251.243
 • Метро 396.142
Поштенски број 99501–99524, 99529-99530, 99599
Мреж. место City of Anchorage

Енкориџ (англиски: Anchorage) е најголемиот град во сојузната држава Алјаска, САД. Енкориџ е пристаништен град со големо трговско и индустриско значење. Основан е во 1915 година. Лоциран е на речиси еднаква географска должина со Стокхолм и Санкт Петербург. Населението во 2010 г. изнесувало околу 292.000 жители.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Починати во Енкориџ

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]