Магадан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Магадан
Магадан
Поглед на Магадан од околните планини
Поглед на Магадан од околните планини
Знаме на МагаданГрб на Магадан
ДржаваРусија
Федерален субјектМагаданска област[1]
Основан во1929
ски статус од14 јули 1939
Површина[2]
 • Вкупна295 км2 (114 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007000000070 м
Население (попис 2010)[3]
 • Вкупно95.982
 • проц. од (2018)[4]92.782 (−3,3%)
 • Ранг178. во 2010
 • Густина330/км2 (840/ми2)
Часовен појас[5] (UTC+11)
Поштенски бр.[6]685000
Повик. број.+7 4132
Holiday14 јули
Мреж. местоmagadangorod.ru
Црквата „Св. Троица“ во Магадан

Магадан (руски: Магадан) — пристаништен град и административен центар на Магаданската област, во Русија. Во 2010 г. градот имал 95.982 жители. Населението главно се занимава со рибарство и бродоградителство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Law #1292-OZ
  2. Official Site of Magadan. Обновление материалов генерального плана 1994 г. Пояснительная записка
  3. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  4. http://www.gks.ru/free_doc/doc_2016/bul_dr/mun_obr2016.rar.
  5. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  6. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)