1915

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1915 г.  во други календари
Грегоријански календар 1915
MCMXV
Ab urbe condita 2668
Асирски календар 6665
Бахајски календар 71–72
Бенгалски календар 1322
Берберски календар 2865
Будистички календар 2459
Бурмански календар 1277
Византиски календар 7423–7424
Еврејски календар 5675–5676
Ерменски календар 1364
ԹՎ ՌՅԿԴ
Етиопски календар 1907-1908
Игбоански календар 915–916
Ирански календар 1293–1294
Исламски календар 1333–1334
Јапонски календар Таишо 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 甲寅年月日
(4551/4611)
— до —
乙卯年月日
(4552/4612)
Коптски календар 1631–1632
Корејски календар 4248
Календар Мингуо Република Кина 4
民國4年
Селевкидски календар 2226–2227
Тајландски сончев календар 2458
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1971–1972
 - Шака самват 1837–1838
 - Кали југа 5016–5017
Француски револуционерен календар CXXIIICXXIV
123–124
Холоценски календар 11915
Џуче-календар 4

1915 (MCMXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1915. година од новата ера, 915. од вториот милениум, 15. од 20 век и шеста од 1910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7423 и 7424 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6665 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5675 и 5676 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2668.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1915. година се протега во 4551 и 4552, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4611 и 4612 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2458. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1333 и 1334 исламска година.

1915 како тема во умтноста[уреди | уреди извор]

  • „1915“ - песна на српскиот писател Иво Андриќ од 1918 година.[1]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

  • 12 јануари - Претседателскиот дом на САД го отфрли предлогот жените да добијат право на глас.
  • 19 јануари - Францускиот пронаоѓач Жорж Клод ја патентирал неонската светилка за примена во рекламирањето.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Декември[уреди | уреди извор]

  • 12 декември - Френк Синатра, американски пејач и актер

Видете исто:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Иво Андрић, Ex Ponto - Немири - Лирика. Београд: Просвета, 1977, стр. 172-173.