Прејди на содржината

1916

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1916 во разни календари
Грегоријански календар1916
MCMXVI
Ab urbe condita2669
Ерменски календар1365
ԹՎ ՌՅԿԵ
Асирски календар6666
Бахајски календар72–73
Балиски календар1837–1838
Бенгалски календар1323
Берберски календар2866
Будистички календар2460
Бурмански календар1278
Византиски календар7424–7425
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4612 или 4552
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4613 или 4553
Коптски календар1632–1633
Етиопски календар1908–1909
Еврејски календар5676–5677
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1972–1973
 - Сачка ера1837–1838
 - Кали-југа5016–5017
Холоценски календар11916
Игбоански календар916–917
Ирански календар1294–1295
Исламски календар1334–1335
Јапонски календарТајшо 5
(大正5年)
Јавански календар1846–1847
Џуче-календар5
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4249
Мингуо-календарР. Кина 5
民國5年
Нанакшахи448
Тајландски сончев календар2458–2459
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2042 или 1661 или 889
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
2043 или 1662 или 890

1916 (MCMXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1916 година од новата ера, 916. од вториот милениум, 16. од XX век и седма од 1910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7424 и 7425 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6666 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5676 и 5677 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2669.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1916 година се протега во 4552 и 4553, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4612 и 4613 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2459. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1334 и 1335 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1916 на Ризницата ?