27 јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јануари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

27 јануари е 27-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 338 денови до крајот на годината (339 во престапна).

Настани:

1916  Во Берлин е формирана социјалистичка револуционерна организација „Сојуз на спартаковците“, на чие чело се наоѓаа Роза Луксембург и Карл Либкнехт.
1945  Црвената армија го ослободи Аушвиц, најголемиот и најстраотниот логор во Втората светска војна.
1995  Република Молдавија и Република Македонија воспоставија дипломатски односи.

Родени:

1585  Хендрик Аверкамп — пејзажист од „златното доба на холандската уметност
1687  Балтазар Нојман — истакнат германски барокен архитект.
1756  Волфганг Амадеус Моцарт — прославен австриски композитор.
1775  Вилхелм Шелинг — германски философ и последен претставник на германската класична философија. Во своето учење го поврзуваше Фихтеовиот идеализам со Спинозовиот пантеизам.
1987  Денис Глушаков — руски фудбалер.

Починале:

1814  Јохан Готлиб Фихте — германски идеалистички филозоф
1901  Џузепе Вердииталијански композитор, еден од најголемите творци на опери во XIX век.
1860  Јанош Бојаи — прочуен унгарски математичар.

Празници:

Меѓународен ден на комеморација на жртвите на холокаустот.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември