Прејди на содржината

1775

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1775 во разни календари
Грегоријански календар1775
MDCCLXXV
Ab urbe condita2528
Ерменски календар1224
ԹՎ ՌՄԻԴ
Асирски календар6525
Балиски календар1696–1697
Бенгалски календар1182
Берберски календар2725
Будистички календар2319
Бурмански календар1137
Византиски календар7283–7284
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4471 или 4411
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4472 или 4412
Коптски календар1491–1492
Етиопски календар1767–1768
Еврејски календар5535–5536
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1831–1832
 - Сачка ера1696–1697
 - Кали-југа4875–4876
Холоценски календар11775
Игбоански календар775–776
Ирански календар1153–1154
Исламски календар1188–1189
Јапонски календарАнеј 4
(安永4年)
Јавански календар1700–1701
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4108
Мингуо-календар137 пред Р. Кина
民前137年
Нанакшахи307
Тајландски сончев календар2317–2318
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1901 или 1520 или 748
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1902 или 1521 или 749

1775 (MDCCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1775 година од новата ера, 775. од вториот милениум, 75. од XVIII век и шеста од 1770-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7283 и 7284 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6525 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5535 и 5536 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2528.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1775 година се протега во 4411 и 4412, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4471 и 4472 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2318. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1188 и 1189 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1775 на Ризницата ?