Прејди на содржината

Махалија Џексон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Махалија Џексон (26 октомври 1911 — 27 јануари 1972 година) — американска евангелска пејачка. Поседува моќен алт глас.[1] Таа била посочена како "Кралицата на Евангелието".[2][3][4] Таа станала една од највлијателните евангелски пејачи во светот и била предвесник на меѓународно ниво како пејач и активист за граѓански права. Таа била опишана од страна на изведувачот Хари Белафонте како "една од најмоќните црни жени во САД". Таа снимила околу 30 албуми (најчесто за Колумбија Рекордс) во текот на нејзината кариера. Нејзините плочи од 45 вртежи во минута биле продавани во „златни“ милионски тиражи.

"Јас ја пеам божјата музика, бидејќи ме прави да се чувствувам слободна", Џексон еднаш кажала за нејзиниот избор на евангелието, додавајќи, "Тоа ми дава надеж. Со блуз, кога ќе завршите, сѐ уште ви останува блуз."[5]

Животопис[уреди | уреди извор]

Била родена на 26 октомври 1911 година, како Махала Џексон и и дале прекар "Хејли". Џексон израснала во Црниот Бисер, дел од Каролтон соседството на горниот дел од Њу Орлеанс. Во нејзиниот три-собен стан на улицата Пит биле сместени тринаесет луѓе[6] и куче. Таму престојувале Малата Махала (именувана по нејзината тетка, Махала Кларк-Пол која семејството ја нарекувале тетка војвода); нејзиниот брат Рузвелт Ловец, кој бил наречен Питер; и нејзината мајка Черити Кларк, која работела како слугинка. Неколку тетки и роднини живееле во нејзината куќа. На Тетка Махала и бил даден прекарот "Војводата" откако се докажала себеси како неприкосновен "шеф" на семејството.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Collins, Willie (January 29, 2002). „Mahalia Jackson“. St. James Encyclopedia of Pop Culture. Посетено на February 23, 2010.
  2. „Mahalia Jackson NNDB Profile“. NNDB. Посетено на May 9, 2007.
  3. „Biography, PBS“. Pbs.org. Посетено на September 15, 2011.
  4. „History.com“. History.com. Посетено на September 15, 2011.
  5. Mojo Magazine, The Mojo Collection: The Ultimate Music Companion, 4th Edition. Canongate Books (2003), p. 20. ISBN 1-8476-7643-X.
  6. Dennard, Kenney (2010), „Entertainment Profile: Mahalia Jackson“, The Informer, Архивирано од изворникот на 2017-05-10, Посетено на 2018-09-28 Укажано повеќе од еден |work= и |newspaper= (help)More than one of |work= и |newspaper= specified (помош)
  7. Wilson, John S., "Singing the Glory of God: An Appraisal". 28 January 1972. The New York Times. 2010. https://www.nytimes.com/learning/general/onthisday/bday/1026.html