1756

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1756 г.  во други календари
Грегоријански календар 1756
MDCCLVI
Ab urbe condita 2509
Асирски календар 6506
Бахајски календар -88–-87
Бенгалски календар 1163
Берберски календар 2706
Будистички календар 2300
Бурмански календар 1118
Византиски календар 7264–7265
Еврејски календар 5516–5517
Ерменски календар 1205
ԹՎ ՌՄԵ
Етиопски календар 1748-1749
Игбоански календар 756–757
Ирански календар 1134–1135
Исламски календар 1169–1170
Јапонски календар Хореки 6
(6年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 乙亥年月日
(4392/4452)
— до —
丙子年月日
(4393/4453)
Коптски календар 1472–1473
Корејски календар 4089
Календар Мингуо 156 пред РК
民前156年
Селевкидски календар 2067–2068
Тајландски сончев календар 2299
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1812–1813
 - Шака самват 1678–1679
 - Кали југа 4857–4858
Холоценски календар 11756
Џуче-календар нема (пред 1912)

1756 (MDCCLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1756. година од новата ера, 756. од вториот милениум, 56. од 18 век и седма од 1750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7264 и 7265 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6506 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5516 и 5517 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2509.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1756. година се протега во 4392 и 4393, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4452 и 4453 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2299. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1169 и 1170 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]