1786

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1786 г.  во други календари
Грегоријански календар 1786
MDCCLXXXVI
Ab urbe condita 2539
Асирски календар 6536
Бахајски календар -58–-57
Бенгалски календар 1193
Берберски календар 2736
Будистички календар 2330
Бурмански календар 1148
Византиски календар 7294–7295
Еврејски календар 5546–5547
Ерменски календар 1235
ԹՎ ՌՄԼԵ
Етиопски календар 1778-1779
Игбоански календар 786–787
Ирански календар 1164–1165
Исламски календар 1200–1201
Јапонски календар Тенмеи 6
(6年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 乙巳年月日
(4422/4482)
— до —
丙午年月日
(4423/4483)
Коптски календар 1502–1503
Корејски календар 4119
Календар Мингуо 126 пред РК
民前126年
Селевкидски календар 2097–2098
Тајландски сончев календар 2329
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1842–1843
 - Шака самват 1708–1709
 - Кали југа 4887–4888
Холоценски календар 11786
Џуче-календар нема (пред 1912)

1786 (MDCCLXXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1786. година од новата ера, 786. од вториот милениум, 86. од 18 век и седма од 1780-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7294 и 7295 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6536 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5546 и 5547 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2539.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1786. година се протега во 4422 и 4423, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4482 и 4483 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2329. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1200 и 1201 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]