1709

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1709 г.  во други календари
Грегоријански календар 1709
MDCCIX
Ab urbe condita 2462
Асирски календар 6459
Бахајски календар -135–-134
Бенгалски календар 1116
Берберски календар 2659
Будистички календар 2253
Бурмански календар 1071
Византиски календар 7217–7218
Еврејски календар 5469–5470
Ерменски календар 1158
ԹՎ ՌՃԾԸ
Етиопски календар 1701-1702
Игбоански календар 709–710
Ирански календар 1087–1088
Исламски календар 1120–1121
Јапонски календар Хоеи 6
(6年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 戊子年月日
(4345/4405)
— до —
己丑年月日
(4346/4406)
Коптски календар 1425–1426
Корејски календар 4042
Календар Мингуо 203 пред РК
民前203年
Селевкидски календар 2020–2021
Тајландски сончев календар 2252
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1765–1766
 - Шака самват 1631–1632
 - Кали југа 4810–4811
Холоценски календар 11709
Џуче-календар нема (пред 1912)

1709 (MDCCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1709. година од новата ера, 709. од вториот милениум, 9. од 18 век и последна од 1700-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7217 и 7218 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6459 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5469 и 5470 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2462.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1709. година се протега во 4345 и 4346, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4405 и 4406 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2252. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1120 и 1121 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]