1742

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1742 г.  во други календари
Грегоријански календар 1742
MDCCXLII
Ab urbe condita 2495
Асирски календар 6492
Бахајски календар -102–-101
Бенгалски календар 1149
Берберски календар 2692
Будистички календар 2286
Бурмански календар 1104
Византиски календар 7250–7251
Еврејски календар 5502–5503
Ерменски календар 1191
ԹՎ ՌՃՂԱ
Етиопски календар 1734-1735
Игбоански календар 742–743
Ирански календар 1120–1121
Исламски календар 1154–1155
Јапонски календар Канпо 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 辛酉年月日
(4378/4438)
— до —
壬戌年月日
(4379/4439)
Коптски календар 1458–1459
Корејски календар 4075
Календар Мингуо 170 пред РК
民前170年
Селевкидски календар 2053–2054
Тајландски сончев календар 2285
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1798–1799
 - Шака самват 1664–1665
 - Кали југа 4843–4844
Холоценски календар 11742
Џуче-календар нема (пред 1912)

1742 (MDCCXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1742. година од новата ера, 742. од вториот милениум, 42. од 18 век и трета од 1740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7250 и 7251 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6492 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5502 и 5503 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2495.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1742. година се протега во 4378 и 4379, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4438 и 4439 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2285. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1154 и 1155 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]