1725

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1725 г.  во други календари
Грегоријански календар 1725
MDCCXXV
Ab urbe condita 2478
Асирски календар 6475
Бахајски календар -119–-118
Бенгалски календар 1132
Берберски календар 2675
Будистички календар 2269
Бурмански календар 1087
Византиски календар 7233–7234
Еврејски календар 5485–5486
Ерменски календар 1174
ԹՎ ՌՃՀԴ
Етиопски календар 1717-1718
Игбоански календар 725–726
Ирански календар 1103–1104
Исламски календар 1137–1138
Јапонски календар Кјохо 10
(10年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 甲辰年月日
(4361/4421)
— до —
乙巳年月日
(4362/4422)
Коптски календар 1441–1442
Корејски календар 4058
Календар Мингуо 187 пред РК
民前187年
Селевкидски календар 2036–2037
Тајландски сончев календар 2268
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1781–1782
 - Шака самват 1647–1648
 - Кали југа 4826–4827
Холоценски календар 11725
Џуче-календар нема (пред 1912)

1725 (MDCCXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1725. година од новата ера, 725. од вториот милениум, 25. од 18 век и шеста од 1720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7233 и 7234 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6475 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5485 и 5486 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2478.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1725. година се протега во 4361 и 4362, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4421 и 4422 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2268. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1137 и 1138 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]