1747

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1747 г.  во други календари
Грегоријански календар 1747
MDCCXLVII
Ab urbe condita 2500
Асирски календар 6497
Бахајски календар -97–-96
Бенгалски календар 1154
Берберски календар 2697
Будистички календар 2291
Бурмански календар 1109
Византиски календар 7255–7256
Еврејски календар 5507–5508
Ерменски календар 1196
ԹՎ ՌՃՂԶ
Етиопски календар 1739-1740
Игбоански календар 747–748
Ирански календар 1125–1126
Исламски календар 1159–1160
Јапонски календар Енкјо (период Едо) 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丙寅年月日
(4383/4443)
— до —
丁卯年月日
(4384/4444)
Коптски календар 1463–1464
Корејски календар 4080
Календар Мингуо 165 пред РК
民前165年
Селевкидски календар 2058–2059
Тајландски сончев календар 2290
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1803–1804
 - Шака самват 1669–1670
 - Кали југа 4848–4849
Холоценски календар 11747
Џуче-календар нема (пред 1912)

1747 (MDCCXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1747. година од новата ера, 747. од вториот милениум, 47. од 18 век и осма од 1740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7255 и 7256 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6497 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5507 и 5508 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2500.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1747. година се протега во 4383 и 4384, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4443 и 4444 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2290. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1159 и 1160 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]