1745

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1745 г.  во други календари
Грегоријански календар 1745
MDCCXLV
Ab urbe condita 2498
Асирски календар 6495
Бахајски календар -99–-98
Бенгалски календар 1152
Берберски календар 2695
Будистички календар 2289
Бурмански календар 1107
Византиски календар 7253–7254
Еврејски календар 5505–5506
Ерменски календар 1194
ԹՎ ՌՃՂԴ
Етиопски календар 1737-1738
Игбоански календар 745–746
Ирански календар 1123–1124
Исламски календар 1157–1158
Јапонски календар Енкјо (период Едо) 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 甲子年月日
(4381/4441)
— до —
乙丑年月日
(4382/4442)
Коптски календар 1461–1462
Корејски календар 4078
Календар Мингуо 167 пред РК
民前167年
Селевкидски календар 2056–2057
Тајландски сончев календар 2288
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1801–1802
 - Шака самват 1667–1668
 - Кали југа 4846–4847
Холоценски календар 11745
Џуче-календар нема (пред 1912)

1745 (MDCCXLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1745. година од новата ера, 745. од вториот милениум, 45. од 18 век и шеста од 1740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7253 и 7254 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6495 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5505 и 5506 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2498.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1745. година се протега во 4381 и 4382, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4441 и 4442 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2288. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1157 и 1158 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]