1760

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1760 г.  во други календари
Грегоријански календар 1760
MDCCLX
Ab urbe condita 2513
Асирски календар 6510
Бахајски календар -84–-83
Бенгалски календар 1167
Берберски календар 2710
Будистички календар 2304
Бурмански календар 1122
Византиски календар 7268–7269
Еврејски календар 5520–5521
Ерменски календар 1209
ԹՎ ՌՄԹ
Етиопски календар 1752-1753
Игбоански календар 760–761
Ирански календар 1138–1139
Исламски календар 1173–1174
Јапонски календар Хореки 10
(10年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 己卯年月日
(4396/4456)
— до —
庚辰年月日
(4397/4457)
Коптски календар 1476–1477
Корејски календар 4093
Календар Мингуо 152 пред РК
民前152年
Селевкидски календар 2071–2072
Тајландски сончев календар 2303
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1816–1817
 - Шака самват 1682–1683
 - Кали југа 4861–4862
Холоценски календар 11760
Џуче-календар нема (пред 1912)

1760 (MDCCLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1760. година од новата ера, 760. од вториот милениум, 60. од 18 век и прва од 1760-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7268 и 7269 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6510 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5520 и 5521 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2513.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1760. година се протега во 4396 и 4397, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4456 и 4457 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2303. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1173 и 1174 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]