1737

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1737 во разни календари
Грегоријански календар1737
MDCCXXXVII
Ab urbe condita2490
Ерменски календар1186
ԹՎ ՌՃՁԶ
Асирски календар6487
Балиски календар1658–1659
Бенгалски календар1144
Берберски календар2687
Будистички календар2281
Бурмански календар1099
Византиски календар7245–7246
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4433 или 4373
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4434 или 4374
Коптски календар1453–1454
Етиопски календар1729–1730
Еврејски календар5497–5498
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1793–1794
 - Сачка ера1658–1659
 - Кали-југа4837–4838
Холоценски календар11737
Игбоански календар737–738
Ирански календар1115–1116
Исламски календар1149–1150
Јапонски календарГенбун 2
(元文2年)
Јавански календар1661–1662
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4070
Мингуо-календар175 пред Р. Кина
民前175年
Нанакшахи269
Тајландски сончев календар2279–2280
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1863 или 1482 или 710
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1864 или 1483 или 711

1737 (MDCCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1737 година од новата ера, 737. од вториот милениум, 37. од XVIII век и осма од 1730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7245 и 7246 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6487 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5497 и 5498 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2490.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1737 година се протега во 4373 и 4374, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4433 и 4434 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2280. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1149 и 1150 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1737 на Ризницата ?