1758

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1758 г.  во други календари
Грегоријански календар 1758
MDCCLVIII
Ab urbe condita 2511
Асирски календар 6508
Бахајски календар -86–-85
Бенгалски календар 1165
Берберски календар 2708
Будистички календар 2302
Бурмански календар 1120
Византиски календар 7266–7267
Еврејски календар 5518–5519
Ерменски календар 1207
ԹՎ ՌՄԷ
Етиопски календар 1750-1751
Игбоански календар 758–759
Ирански календар 1136–1137
Исламски календар 1171–1172
Јапонски календар Хореки 8
(8年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丁丑年月日
(4394/4454)
— до —
戊寅年月日
(4395/4455)
Коптски календар 1474–1475
Корејски календар 4091
Календар Мингуо 154 пред РК
民前154年
Селевкидски календар 2069–2070
Тајландски сончев календар 2301
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1814–1815
 - Шака самват 1680–1681
 - Кали југа 4859–4860
Холоценски календар 11758
Џуче-календар нема (пред 1912)

1758 (MDCCLVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1758. година од новата ера, 758. од вториот милениум, 58. од 18 век и деветта од 1750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7266 и 7267 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6508 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5518 и 5519 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2511.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1758. година се протега во 4394 и 4395, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4454 и 4455 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2301. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1171 и 1172 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]