1752

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1752 г.  во други календари
Грегоријански календар 1752
MDCCLII
Ab urbe condita 2505
Асирски календар 6502
Бахајски календар -92–-91
Бенгалски календар 1159
Берберски календар 2702
Будистички календар 2296
Бурмански календар 1114
Византиски календар 7260–7261
Еврејски календар 5512–5513
Ерменски календар 1201
ԹՎ ՌՄԱ
Етиопски календар 1744-1745
Игбоански календар 752–753
Ирански календар 1130–1131
Исламски календар 1165–1166
Јапонски календар Хореки 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 辛未年月日
(4388/4448)
— до —
壬申年月日
(4389/4449)
Коптски календар 1468–1469
Корејски календар 4085
Календар Мингуо 160 пред РК
民前160年
Селевкидски календар 2063–2064
Тајландски сончев календар 2295
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1808–1809
 - Шака самват 1674–1675
 - Кали југа 4853–4854
Холоценски календар 11752
Џуче-календар нема (пред 1912)

1752 (MDCCLII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1752. година од новата ера, 752. од вториот милениум, 52. од 18 век и трета од 1750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7260 и 7261 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6502 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5512 и 5513 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2505.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1752. година се протега во 4388 и 4389, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4448 и 4449 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2295. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1165 и 1166 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]