1736

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1736 г.  во други календари
Грегоријански календар 1736
MDCCXXXVI
Ab urbe condita 2489
Асирски календар 6486
Бахајски календар -108–-107
Бенгалски календар 1143
Берберски календар 2686
Будистички календар 2280
Бурмански календар 1098
Византиски календар 7244–7245
Еврејски календар 5496–5497
Ерменски календар 1185
ԹՎ ՌՃՁԵ
Етиопски календар 1728-1729
Игбоански календар 736–737
Ирански календар 1114–1115
Исламски календар 1148–1149
Јапонски календар Кјохо 21Генбун 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 乙卯年月日
(4372/4432)
— до —
丙辰年月日
(4373/4433)
Коптски календар 1452–1453
Корејски календар 4069
Календар Мингуо 176 пред РК
民前176年
Селевкидски календар 2047–2048
Тајландски сончев календар 2279
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1792–1793
 - Шака самват 1658–1659
 - Кали југа 4837–4838
Холоценски календар 11736
Џуче-календар нема (пред 1912)

1736 (MDCCXXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1736. година од новата ера, 736. од вториот милениум, 36. од 18 век и седма од 1730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7244 и 7245 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6486 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5496 и 5497 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2489.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1736. година се протега во 4372 и 4373, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4432 и 4433 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2279. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1148 и 1149 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]