1718

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1718 г.  во други календари
Грегоријански календар 1718
MDCCXVIII
Ab urbe condita 2471
Асирски календар 6468
Бахајски календар -126–-125
Бенгалски календар 1125
Берберски календар 2668
Будистички календар 2262
Бурмански календар 1080
Византиски календар 7226–7227
Еврејски календар 5478–5479
Ерменски календар 1167
ԹՎ ՌՃԿԷ
Етиопски календар 1710-1711
Игбоански календар 718–719
Ирански календар 1096–1097
Исламски календар 1130–1131
Јапонски календар Кјохо 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丁酉年月日
(4354/4414)
— до —
戊戌年月日
(4355/4415)
Коптски календар 1434–1435
Корејски календар 4051
Календар Мингуо 194 пред РК
民前194年
Селевкидски календар 2029–2030
Тајландски сончев календар 2261
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1774–1775
 - Шака самват 1640–1641
 - Кали југа 4819–4820
Холоценски календар 11718
Џуче-календар нема (пред 1912)

1718 (MDCCXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1718. година од новата ера, 718. од вториот милениум, 18. од 18 век и деветта од 1710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7226 и 7227 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6468 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5478 и 5479 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2471.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1718. година се протега во 4354 и 4355, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4414 и 4415 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2261. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1130 и 1131 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]