Прејди на содржината

1705

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1705 во разни календари
Грегоријански календар1705
MDCCV
Ab urbe condita2458
Ерменски календар1154
ԹՎ ՌՃԾԴ
Асирски календар6455
Балиски календар1626–1627
Бенгалски календар1112
Берберски календар2655
Будистички календар2249
Бурмански календар1067
Византиски календар7213–7214
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4401 или 4341
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4402 или 4342
Коптски календар1421–1422
Етиопски календар1697–1698
Еврејски календар5465–5466
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1761–1762
 - Сачка ера1626–1627
 - Кали-југа4805–4806
Холоценски календар11705
Игбоански календар705–706
Ирански календар1083–1084
Исламски календар1116–1117
Јапонски календарХоеј 2
(宝永2年)
Јавански календар1628–1629
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4038
Мингуо-календар207 пред Р. Кина
民前207年
Нанакшахи237
Тајландски сончев календар2247–2248
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1831 или 1450 или 678
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1832 или 1451 или 679

1705 (MDCCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1705 година од новата ера, 705. од вториот милениум, 5. од XVIII век и шеста од 1700-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7213 и 7214 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6455 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5465 и 5466 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2458.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1705 година се протега во 4341 и 4342, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4401 и 4402 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2248. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1116 и 1117 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1705 на Ризницата ?