Прејди на содржината

1744

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1744 во разни календари
Грегоријански календар1744
MDCCXLIV
Ab urbe condita2497
Ерменски календар1193
ԹՎ ՌՃՂԳ
Асирски календар6494
Балиски календар1665–1666
Бенгалски календар1151
Берберски календар2694
Будистички календар2288
Бурмански календар1106
Византиски календар7252–7253
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4440 или 4380
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4441 или 4381
Коптски календар1460–1461
Етиопски календар1736–1737
Еврејски календар5504–5505
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1800–1801
 - Сачка ера1665–1666
 - Кали-југа4844–4845
Холоценски календар11744
Игбоански календар744–745
Ирански календар1122–1123
Исламски календар1156–1157
Јапонски календарКанпо 4 / Енкјо 1
(延享元年)
Јавански календар1668–1669
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4077
Мингуо-календар168 пред Р. Кина
民前168年
Нанакшахи276
Тајландски сончев календар2286–2287
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1870 или 1489 или 717
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1871 или 1490 или 718

1744 (MDCCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1744 година од новата ера, 744. од вториот милениум, 44. од XVIII век и петта од 1740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7252 и 7253 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6494 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5504 и 5505 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2497.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1744 година се протега во 4380 и 4381, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4440 и 4441 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2287. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1156 и 1157 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1744 на Ризницата ?