1753

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1753 г.  во други календари
Грегоријански календар 1753
MDCCLIII
Ab urbe condita 2506
Асирски календар 6503
Бахајски календар -91–-90
Бенгалски календар 1160
Берберски календар 2703
Будистички календар 2297
Бурмански календар 1115
Византиски календар 7261–7262
Еврејски календар 5513–5514
Ерменски календар 1202
ԹՎ ՌՄԲ
Етиопски календар 1745-1746
Игбоански календар 753–754
Ирански календар 1131–1132
Исламски календар 1166–1167
Јапонски календар Хореки 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 壬申年月日
(4389/4449)
— до —
癸酉年月日
(4390/4450)
Коптски календар 1469–1470
Корејски календар 4086
Календар Мингуо 159 пред РК
民前159年
Селевкидски календар 2064–2065
Тајландски сончев календар 2296
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1809–1810
 - Шака самват 1675–1676
 - Кали југа 4854–4855
Холоценски календар 11753
Џуче-календар нема (пред 1912)

1753 (MDCCLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1753. година од новата ера, 753. од вториот милениум, 53. од 18 век и четвртта од 1750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7261 и 7262 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6503 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5513 и 5514 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2506.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1753. година се протега во 4389 и 4390, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4449 и 4450 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2296. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1166 и 1167 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]