1703

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1703 г.  во други календари
Грегоријански календар 1703
MDCCIII
Ab urbe condita 2456
Асирски календар 6453
Бахајски календар -141–-140
Бенгалски календар 1110
Берберски календар 2653
Будистички календар 2247
Бурмански календар 1065
Византиски календар 7211–7212
Еврејски календар 5463–5464
Ерменски календар 1152
ԹՎ ՌՃԾԲ
Етиопски календар 1695-1696
Игбоански календар 703–704
Ирански календар 1081–1082
Исламски календар 1114–1115
Јапонски календар Генроку 16
(16年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 壬午年月日
(4339/4399)
— до —
癸未年月日
(4340/4400)
Коптски календар 1419–1420
Корејски календар 4036
Календар Мингуо 209 пред РК
民前209年
Селевкидски календар 2014–2015
Тајландски сончев календар 2246
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1759–1760
 - Шака самват 1625–1626
 - Кали југа 4804–4805
Холоценски календар 11703
Џуче-календар нема (пред 1912)

1703 (MDCCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1703. година од новата ера, 703. од вториот милениум, 3. од 18 век и четвртта од 1700-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7211 и 7212 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6453 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5463 и 5464 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2456.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1703. година се протега во 4339 и 4340, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4399 и 4400 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2246. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1114 и 1115 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]