1702

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1702 г.  во други календари
Грегоријански календар 1702
MDCCII
Ab urbe condita 2455
Асирски календар 6452
Бахајски календар -142–-141
Бенгалски календар 1109
Берберски календар 2652
Будистички календар 2246
Бурмански календар 1064
Византиски календар 7210–7211
Еврејски календар 5462–5463
Ерменски календар 1151
ԹՎ ՌՃԾԱ
Етиопски календар 1694-1695
Игбоански календар 702–703
Ирански календар 1080–1081
Исламски календар 1113–1114
Јапонски календар Генроку 15
(15年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 辛巳年月日
(4338/4398)
— до —
壬午年月日
(4339/4399)
Коптски календар 1418–1419
Корејски календар 4035
Календар Мингуо 210 пред РК
民前210年
Селевкидски календар 2013–2014
Тајландски сончев календар 2245
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1758–1759
 - Шака самват 1624–1625
 - Кали југа 4803–4804
Холоценски календар 11702
Џуче-календар нема (пред 1912)

1702 (MDCCII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1702. година од новата ера, 702. од вториот милениум, 2. од 18 век и трета од 1700-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7210 и 7211 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6452 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5462 и 5463 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2455.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1702. година се протега во 4338 и 4339, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4398 и 4399 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2245. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1113 и 1114 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

KATERINA II

Починале[уреди | уреди извор]