1731

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1731 г.  во други календари
Грегоријански календар 1731
MDCCXXXI
Ab urbe condita 2484
Асирски календар 6481
Бахајски календар -113–-112
Бенгалски календар 1138
Берберски календар 2681
Будистички календар 2275
Бурмански календар 1093
Византиски календар 7239–7240
Еврејски календар 5491–5492
Ерменски календар 1180
ԹՎ ՌՃՁ
Етиопски календар 1723-1724
Игбоански календар 731–732
Ирански календар 1109–1110
Исламски календар 1143–1144
Јапонски календар Кјохо 16
(16年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 庚戌年月日
(4367/4427)
— до —
辛亥年月日
(4368/4428)
Коптски календар 1447–1448
Корејски календар 4064
Календар Мингуо 181 пред РК
民前181年
Селевкидски календар 2042–2043
Тајландски сончев календар 2274
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1787–1788
 - Шака самват 1653–1654
 - Кали југа 4832–4833
Холоценски календар 11731
Џуче-календар нема (пред 1912)

1731 (MDCCXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1731. година од новата ера, 731. од вториот милениум, 31. од 18 век и втора од 1730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7239 и 7240 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6481 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5491 и 5492 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2484.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1731. година се протега во 4367 и 4368, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4427 и 4428 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2274. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1143 и 1144 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

== Родени

Починале[уреди | уреди извор]