1734

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1734 г.  во други календари
Грегоријански календар 1734
MDCCXXXIV
Ab urbe condita 2487
Асирски календар 6484
Бахајски календар -110–-109
Бенгалски календар 1141
Берберски календар 2684
Будистички календар 2278
Бурмански календар 1096
Византиски календар 7242–7243
Еврејски календар 5494–5495
Ерменски календар 1183
ԹՎ ՌՃՁԳ
Етиопски календар 1726-1727
Игбоански календар 734–735
Ирански календар 1112–1113
Исламски календар 1146–1147
Јапонски календар Кјохо 19
(19年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 癸丑年月日
(4370/4430)
— до —
甲寅年月日
(4371/4431)
Коптски календар 1450–1451
Корејски календар 4067
Календар Мингуо 178 пред РК
民前178年
Селевкидски календар 2045–2046
Тајландски сончев календар 2277
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1790–1791
 - Шака самват 1656–1657
 - Кали југа 4835–4836
Холоценски календар 11734
Џуче-календар нема (пред 1912)

1734 (MDCCXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1734. година од новата ера, 734. од вториот милениум, 34. од 18 век и петта од 1730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7242 и 7243 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6484 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5494 и 5495 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2487.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1734. година се протега во 4370 и 4371, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4430 и 4431 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2277. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1146 и 1147 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]