Прејди на содржината

1716

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1716 во разни календари
Грегоријански календар1716
MDCCXVI
Ab urbe condita2469
Ерменски календар1165
ԹՎ ՌՃԿԵ
Асирски календар6466
Балиски календар1637–1638
Бенгалски календар1123
Берберски календар2666
Будистички календар2260
Бурмански календар1078
Византиски календар7224–7225
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4412 или 4352
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4413 или 4353
Коптски календар1432–1433
Етиопски календар1708–1709
Еврејски календар5476–5477
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1772–1773
 - Сачка ера1637–1638
 - Кали-југа4816–4817
Холоценски календар11716
Игбоански календар716–717
Ирански календар1094–1095
Исламски календар1128–1129
Јапонски календарШотоку 6 / Кјохо 1
(享保元年)
Јавански календар1639–1640
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4049
Мингуо-календар196 пред Р. Кина
民前196年
Нанакшахи248
Тајландски сончев календар2258–2259
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1842 или 1461 или 689
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1843 или 1462 или 690

1716 (MDCCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1716 година од новата ера, 716. од вториот милениум, 16. од XVIII век и седма од 1710-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7224 и 7225 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6466 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5476 и 5477 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2469.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1716 година се протега во 4352 и 4353, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4412 и 4413 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2259. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1128 и 1129 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1716 на Ризницата ?