1772

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1772 г.  во други календари
Грегоријански календар 1772
MDCCLXXII
Ab urbe condita 2525
Асирски календар 6522
Бахајски календар -72–-71
Бенгалски календар 1179
Берберски календар 2722
Будистички календар 2316
Бурмански календар 1134
Византиски календар 7280–7281
Еврејски календар 5532–5533
Ерменски календар 1221
ԹՎ ՌՄԻԱ
Етиопски календар 1764-1765
Игбоански календар 772–773
Ирански календар 1150–1151
Исламски календар 1185–1186
Јапонски календар Меива 9Анеи 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 辛卯年月日
(4408/4468)
— до —
壬辰年月日
(4409/4469)
Коптски календар 1488–1489
Корејски календар 4105
Календар Мингуо 140 пред РК
民前140年
Селевкидски календар 2083–2084
Тајландски сончев календар 2315
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1828–1829
 - Шака самват 1694–1695
 - Кали југа 4873–4874
Холоценски календар 11772
Џуче-календар нема (пред 1912)

1772 (MDCCLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1772. година од новата ера, 772. од вториот милениум, 72. од 18 век и трета од 1770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7280 и 7281 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6522 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5532 и 5533 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2525.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1772. година се протега во 4408 и 4409, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4468 и 4469 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2315. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1185 и 1186 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]