Теологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Терминологија од областа на теологијата (стиснете на сликата за да отворите и читате во целост)

Теологија (од грчки θεος, theos, "Бог", + λογος, logos, "збор" or "разум") или богословие е дискурс кој ја поврзува религијата, спиритуалност и Бога. Теолозите се стремат кон употреба на рационални анализи и аргументи, а сè со цел дискусија, интерпретација и учење на религиозните теми.

Теологијата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вилијам Батлер Јејтс, Келтскиот самрак. Скопје: Бегемот, 2014, стр. 50-54.
  2. Хорхе Луис Борхес, Алеф. Скопје: Бегемот, 2015, стр. 27-33.