Хорхе Луис Борхес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хорхе Луис Борхес
Jorge Luis Borges 1951, by Grete Stern.jpg
Борхес во 1951
Занимање писател, поет, критичар, библиотекар
Јазик шпански

Хорхе Луис Борхес (шпански: Jorge Luis Borges; 24 август 1899, Буенос Аирес - 14 јуни 1986, Женева) бил аргентински писател, есеист и поет. Тој е еден од најпознатите интелектуалци на современата култура кој длабоко ја одбележал латиноамериканска книжевност, поради што се вбројува меѓу најголемите светски писатели.[1]

Меѓу неговите дела се вбројуваат: „Универзална историја на бесчестието“, „Фантазии“, „Алеф“, „Извештај за Броди“.

Белешки[уреди | уреди извор]