Прејди на содржината

1918

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1918 во разни календари
Грегоријански календар1918
MCMXVIII
Ab urbe condita2671
Ерменски календар1367
ԹՎ ՌՅԿԷ
Асирски календар6668
Бахајски календар74–75
Балиски календар1839–1840
Бенгалски календар1325
Берберски календар2868
Будистички календар2462
Бурмански календар1280
Византиски календар7426–7427
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4614 или 4554
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4615 или 4555
Коптски календар1634–1635
Етиопски календар1910–1911
Еврејски календар5678–5679
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1974–1975
 - Сачка ера1839–1840
 - Кали-југа5018–5019
Холоценски календар11918
Игбоански календар918–919
Ирански календар1296–1297
Исламски календар1336–1337
Јапонски календарТајшо 7
(大正7年)
Јавански календар1848–1849
Џуче-календар7
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4251
Мингуо-календарР. Кина 7
民國7年
Нанакшахи450
Тајландски сончев календар2460–2461
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
2044 или 1663 или 891
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
2045 или 1664 или 892

1918 (MCMXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1918 година од новата ера, 918. од вториот милениум, 18. од XX век и деветта од 1910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7426 и 7427 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6668 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5678 и 5679 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2671.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1918 година се протега во 4554 и 4555, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4614 и 4615 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2461. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1336 и 1337 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1918 на Ризницата ?