Вилхелм II (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вилхелм II)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилхелм II
Wilhelm II, German Emperor, by Russell & Sons, c1890.jpg
Вилхелм II, цирка 1890
Германски цар; Крал на Прусија
На престол 15 јуни 1888 – 9 ноември 1918
Претходник Фридрих III
Сопружник Августа Викторија од Шлезвиг-Холштајн
Хермина Рос на Грејц
Деца
Вилхелм, Принц на Германија
Принц Еител Фридрих
Принц Алберт
Принц Август Вилхелм
Принц Оскар
Принц Јоаким
Принцеза Викторија Луиз
Полно име
Friedrich Wilhelm Viktor Albrecht
Династија Хоенцолерн
Татко Фридрих III
Мајка Принцезата Викторија
Роден(а) 27 јануари 1859(1859-01-27)
Берлин, Прусија
Починал(а) 4 јуни 1941(1941-06-04) (возр. 82)
Дорн, Холандија
Потпис
Вероисповед Евангелистичка Христијанска Црква

Вилхелм II (герм. Wilhelm II, 27 јануари 1859 - 4 јуни 1941) бил последниот цар (Kaiser) на Германија и последен крал на Прусија. Владеел од 1888 до 1918 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Неговото целосно име било Фридрих Вилхелм Виктор Алберт Пруски (германски: Friedrich Wilhelm Viktor Albert von Preußen). Припаѓал на германската кралска династија Хоенцолерн. Неговиот татко бил Фридрих III кој владеел само неколку месеци во 1888 по смртта на својот татко Вилхелм I. Мајка му била Викторија, најстарата ќерка на британската кралица Викторија, па бил близок роднина со руската царица Александра.

Левата рака му била делумно парализирана поради повреда која ја имал при раѓањето.

Водел милитаристичка политика, ја унапредил воената индустријата, морнарицаа и го охрабрил освојувањето на прекуморските територии (германски: Weltpolitik).

Во Првата светска војна бил главно командант на германската војска, во сојузништво со Австроунгарија. Пред крајот на војната се одлучил за капитулација, но абдицирал текот под притисок на 9 ноември 1918. Наредниот ден заминал за Холандија, каде што побарал и добил азил и тука го поминал остатокот од животот.

Поврзано[уреди | уреди извор]