1 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< декември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

1 декември е 335-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (336-и во престапна година). Остануваат 30 денови до крајот на годината.

Настани:

1918  Формирано е Кралството на Србите, Хрватите и Словенците.
1991  Украинските гласачи со огромно мнозинство гласаат позитивно за независност од Советскиот Сојуз.
1995  Хавиер Солана е избран за генерален секретар на НАТО.

Родени:

1083  Ана Комнина — византиска принцеза и научник. Најстара ќерка на царот Алексиј I Комнин и на императорката Ирина. (†1153)
1792  Николај Иванович Лобачевски — руски научник, математичар, физичар и астроном.
1935  Вуди Ален — американски режисер, сценарист и актер
1945  Бет Мидлер — американска пејачка и актерка
1947  Елица Манева — македонски археолог.
1949  Пабло Ескобарколумбиски шеф на наркокартел (†1993)

Починале:

1707  Џеремаја Кларканглиски барокен композитор.
1973  Давид Бен Гурион — израелски политичар.
1987  Џејмс Болдвин — американски писател.
2011  Криста Волф — германска писателка.
2013  Пол Вокерамерикански актер.

Празници:

Национален празник во Романија
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември